Alergik na mléko nebo člověk s intolerancí laktozy brzy zjistí, že není snad ani takový problém mléko nahradit, jako spíše vyhnout se potravinám, které mléko obsahují - často se totiž mléko, syrovátka nebo laktoza přidávají do potravin, kde by to člověk nečekal. Je tudíž nezbytností číst podrobně etikety a zažít si seznam potravin dovolených a zakázaných. Náhrada mléka při běžném vaření není podle mého názoru tak zásadní - stačí nahradit kravské mléko sojovým nebo rýžovým či sypkými náhradami mléka jako Oves Milk (f.ASP), Pohankový, Kukuřičný, Kokosový nebo sojový nápoj od f.Mogador. Osobně mám ale k sypkým nápojům své výhrady, protože podle složení na krabici se domnívám, že k přírodnímu produktu mají dost daleko a např.Sójový nápoj zas tak moc sóji neobsahuje, o to víc náhražek, sladidel, ochucovadel, emulgátorů. Chuťově se kravskému mléku nejvíc blíží Oves Milk, není problém s ním vařit mléčné kaše, omáčky, palačinky, bramborovou kaši a to pro celou rodinu. Co se týče pití, dávala jsem přednost krabicovým nápojům, zpočátku rýžovému mléku, které je chuťově také nejsnadnější a nejpřijatelnější alternativou kravského mléka. Na sojové mléko jsme si zvykli v krátkém čase; jakmile jsme začali vařit domácí sójové mléko, stalo se běžným produktem na denním jídelníčku hlavně maminky i pro své pozitivní zdravotní účinky. Z ostatních nápojů jsme si oblíbili hodně (nejen) ovesné nápoje od f.Oatly. Se širokým výběrem rostliných nápojů přichází také Isola Bio, v nabídce mají třeba i vynikající mandlové mléko, ale i zajímavosti jako špaldové mléko, jáhelné mléko (z toho jsem byla chuťově zklamaná, bylo hořké, bohužel asi proto, že jáhly po čase hořknou), nápoj z quinoi atd.
V ochucování mlék jsme si zvykli na některá náhradní přírodní sladidla (ječný, rýžový slad, agávový sirup, jablečný cukr apod.-většinou jsou na bázi fruktozy, ale máte aspoň pocit, že se necpete bílým cukrem, ale něčím zdravějším, přírodním). Stali jsme se pravidlenými zákazníky prodejen zdravé výživy, časem jsme objednávali něco co bylo v akci na internetu na www.zdravanota.cz a na www.bioobchod.cz (tady byla výhoda, že jsme si zboží objednali a pak vyzvedli na kamenné prodejně v Hradci a ušetřili na poštovném).
Největší problém v nemléčném kulinářství je pravděpodobně náhrada smetany a šlehačky. Chuťově se skutečně kravská smetana nebo šlehačka nenahradí ani tím nejlepším sójovým produktem (vyjímkou mohou být chemické rostlinné šlehačky ve spreji). Nějakou dobu jsme na omáčky používali rýžový a špaldový krém od Isola Bio, ale i ty jsme časem nahradili spíše Oves Milkem a zahustili jsme raději moukou, abychom nekazili chuť jídla.
Náhrada jogurtů pro nás byla poměrně snadná - Mikuláš velice snadno a bez problémů přijal jak sojové dezerty od Provamelu (cena jednoho je kolem 17 Kč), tak ALA ovocné sojové dezerty- tyto dezerty v jogurtových kelímcích jsou lehké, osvěžující a kupujeme je a baštíme i teď, když alergie odezněla (cena je kolem 14 Kč). Existují prý také ovesné jogurty Ovísek, ale u nás nejsou k sehnání, takže zkušenosti nemáme. Uvaření pudinku např.ze sypkého pohankového nápoje f.Mogador nebo Oves Milku je korunová záležitost a uspokojí chuťově stejně jako kupované sojové dezerty. Skutečně sojové jogurty s bifidokulturou se prodávají jen v dobře zásobených prodejnách zdravé výživy a cena jednoho malého kelímku je přes 20 Kč, což je cena, kterou je ochotný zaplatit málokdo. Ostatní sójové dezerty českých výrobců nás vůbec chuťově neuspokojily, konzistencí jsou vyhovující, ale chuťově jako by se v puse převalovalo něco bez chuti, kdyby nebylo přídavku müsli, tak by měl člověk pocit, že vlastně nic nejedl. Někteří alergici řeší náhradu jogurtů a kefírů tak, že si nakládají do sojového mléka tibetskou houbu. Zkoušeli jsme to, sojový kefír má zvláštní jemnou chuť, není tak kyselý jako kravský kefír.
Náhrada sýrů - lze samozřejmě řešit jak jinak jedině sojovými produkty. V popředí stojí sojový sýr tofu. Kupovaný tofu má pevnější konzistenci než doma vyráběný tofu (domácí je vhodnější spíše na pomazánky, může se s ním mazat chleba, ale taky si ho můžete už při výrobě ochutit podle své nálady a chuti, sója totiž výborně přijímá chuť ostatních surovin).Dále je možno v některých supermarketech možno koupit eidam sýry, které jsou mezi zdravými spotřebiteli nepopulární tím, že se tváří jako eidam ,ale eidam to není. V poslední době byly vzhledem k tomu, že klamaly spotřebitele staženy z trhu, což na druhou stranu může být pro alergiky škoda, podle mého názoru ale obsahovaly tolik náhražek, že s ohledem na zdravou stránku výrobku bych je nedoporučila.
Náhrada tvarohu aneb sláva okaře - od té doby, co vaříme doma sojové mléko, zůstával nám zbytek sojové drtě. Bylo mi líto jej vyhazovat, koneckonců je to pořád potravina a tak jsem se začala pídit, jestli by se nedala tzv.okara nějak využít. Nyní již úspěšně okaru využívám při dělání smažených placiček - se zeleninou, na způsob bramboráků apod. Naprosto jedinečná je jako náhrada tvarohu např.do tvarohové bábovky - rodina byla zvyklá, že jsem doposud pekla bábovku z tvarohu. Když jsem tvaroh nahradila okarou, bábovka nebyla tak lepivá jako s tvarohem, byla mimořádně kyprá a chuťově vynikající, po sóji ani památky a bábovka za chvíli zmizela (taky díky tomu, že jsem si zvykla rodinu neupozorňovat na to, že jsem do jejich oblíbeného jídla propašovala něco zdravého). Okara se dá jinak užívat jako základ pomazánek, nasladko jako termix, jako náplň do koláčů apod., ale i zavářka do polévky atd.
Naše oblíbené potraviny, které si mohl dovolit roční alergik bez problémů:
-dětské piškoty Opavia (pokud není alergie na vejce a lepek)
-Tuc jemně slané (pozor, ne všechny druhy Tuc jsou bez mléka, syrovátky a laktozy)-omezeně kvůli soli
-kukuřičné, jahelné a zejména oblíbené pohankové křupky f.Natural (v prodejnách zdravé výživy)
-na mazání na chleba - Perla s vitamíny, Perla Tip. Ostatní margaríny obsahují většinou syrovátku, laktozu nebo jsou nízkotučné, což se mi nezdá pro malé děti nejvhodnější.
-na pečení - většina rostlinných tuků na pečení je vylepšená syrovátkou (např.Hera). Je potřeba projít etikety, paradoxně ty levnější produkty jsou často vhodnější pro alergiky na mlého, než drahá Hera.
-náhrada paštik - vegetariánské paštiky Valašská svačinka, Houbová svačinka aj. od tohoto výrobce (v hliníkových paštikových obalech), hotová mrkvová a brokolicová pomazánka v plastovém střívku (chlazené zboží) - vše v prodejnách zdravé výživy
-z kojeneckých kaší jako plná náhrada mléka a mléčných dezertů kaše Sinlac - na vaření běžných jídel i pro dospělé (Nestlé má svůj Sinlac receptář na internetu ke stažení), na teplé i studené dezerty třeba s ovocem nebo přesnídávkou, hodně ředěná s vodou jako plnohodnotná náhrada mléčné dávky apod.
Čokolády pro větší děti - s rýžovým popř.kokosovým mlékem - zpravidla pochází z fair trade produkce, k dostání v prodejnách zdravé výživy, chuťově dobré, vhodné pro alergiky na mléko i pro celiatiky.
Jak nahradit vejce (tipy pro alergiky na vejce) - úplně vejce nejde nahradit třeba při pečení, kde potřebujete ušlehat bílkovou pěnu. Existují vaječné náhražky, ale ty zas mohou obsahovat laktozu nebo sóju, což komplikuje situaci při vícenásobné alergii. Podařilo se nám zjistit, že vejce lze nahradit při pečení pečiva např.: sójovou moukou plnotučnou smíchanou s vodou (mouku dostanete v prodejně zdravé výživy) nebo lžící jablečného protlaku (tip od p.Svatavy Jedličkové z USA, prý takto peče cukroví pro vnuka alergika), dále slizem, který vám zbde po vymáčení lněného semínka (sliz má konzistenci bílku).
Pokud je pro vás alergie na mléko nebo intolernace laktozy celoživotní, měli byste uvažovat v případě, že nahradíte kravské mléko rostlinnými nápoji, o nákupu výrobníku rostlinného mléka. Při cenách krabicových produktů hotových rostlinných nápojů je návratnost nákupu takového výrobníku v krátkém čase a navíc máte záruku, že víte, co pijete a je to čerstvé. Mám spočítáno, že cena čerstvého přírodního 3/4 litru sojového mléka se pohybuje kolem 5-8 Kč, přičemž ještě zbude okara pro další vaření. Na výrobu jednoho tofu sýra je potřeba dvou várek sojového mléka, takže cenově s kupovaným tofu obrovská úspora. Když jsme začali shánět výrobník sojového mléka, narazili jsme na 2 výrobky: Veganza (starší český? výrobek, dnes už těžko sehnatelný) a Soyabella (dovozové zboží vyšší kvality než Veganza). Rozhodli jsme se pro Soyabellu, která umí pracovat i jako mlýnek na koření či kávu, vyrábí polévky (např.cibulová, čočková, cizrnová aj.) i studená ořechová mléka (mandlové, kokosové, konopné). Na trhu se objevil ještě výrobek z Rakouska a to Vegan Star, přičemž tato firma dodává i výrobník sojových jogurtů a potřebné ingredience pro úspěšnou výrobu těchto sojových specialit (produkty najdete na www.rostlinne-mleko.cz). Pro nákup výrobníku počítejte s cenou od 3800,-Kč (naše cena za novou Soyabellu, kterou jsme sehnali ale přes e-bay.de v Německu). Vegan Star je od 4450,- Kč dle druhu výrobníku, jogurtovač na sojové jogurty za 1050,-Kč.