Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

Pomůcky pro nedonošené děti, které nám pomáhaly

 

Umělá výživa – pro maminky, které dopadnou jako já a i přes veškerou snahu přijdou o mléko, je podstatná informace, že pokud mají nedonošené miminko, existuje pro něj speciální výživa. Tu by měl doporučit lékař, který propouští z nemocnice (např.Beba dělá hypoalergenní mléko, Nutrilon Nenatal hypoalergenní sice není, ale nedonošené děti obecně prý alergiemi tak netrpí, nejlépe se kouknout na informace ke konkrétním výživám třeba na internetu). Po hypoalergenním  mléku je stolička nazelenalá a páchne. Náš mrňous měl po Bebě zácpu a příšerné koliky, nakonec jsme dávali kapičky Sab Simplex, které trochu pomohly a přešli jsme na Nutrilon Nenatal. Na bříško jsme dávali nahřátý polštářek s peckami od třešní (akumulují teplo a teplo povoluje křeče v bříšku)-ten pomáhal nejvíc. Nakonec nám na koliky nejvíc pomohly kapičky Baby Calm (přírodní, bez chemie, pomáhají během chvilky). Bohužel jsme se v odpoledních hodinách nevyhli při nástupu koliky použití trubičky do konečníku.

Klín na polohování - vhodný u nedonošených miminek, protože často trpí navracením žaludečního obsahu zpět do pusinky a navíc se miminku lépe dýchá. Místo nákupu klínu lze řešit podložením nohou postýlky třeba knížkama tak, aby byla hlavička výš než nožičky )ale přiměřeně, abyste nenalezli miminko ráno naražené na pelest postele dole). Nám se reflux vytratil v průběhu 3.měsíce, ale klínový polštář používáme dále i jako prevenci náhodného vdechnutí  (aspirace) zvratků, navíc se mrňouskovi asi lépe dýchá. Praktická zkušenost-protože mrňous je cestovatel a volný prostor kolem hlavičky mu nedělal dobře, používáme kojící polštář (hada) položeného kolem pelesti a na obě strany podél hlavičky.

Kojenecká váha - koupili jsme používanou na mimibazaru, protože jsem zpočátku neměla přehled, jak mrňous přibírá, v prvních dnech jsme vážili denně, po 1,5 měsíci stačí 1x týdně. Ve třech měsích jsme váhu prakticky přestali řešit, jen když byly dny špatné na jídlo, tak jsme převážili.

Monitor dechu - my jsem se nakonec rozhodli koupit monitor, který má miminko u sebe neustále, nejen v postýlce. Připevňuje se na bříško zacvaknutím za plínku a miminko ho má u sebe nepřetržitě (v posteli rodičů,v kočárku, v sedačce v autě...). Miminko totiž může zapomenout dýchat kdekoli, nejen v postýlce. Cenově si myslím není zas tak výrazný rozdíl mezi tímto monitorem Respisense a monitorovacími podložkami do postýlky, které se používají nejvíc.

Houpačka Hacka - po vzoru našich babiček, kdy děti měly místo v postýlce v houpacím vaku. Vyrábí Babyvak, zavěšuje se na skobu do stropu nebo je nutno zakoupit stojan na závěsná houpací křesla. My používáme jen přes den v obýváku, protože v noci mrňous spí dobře u sebe v postýlce nebo s námi. Až do půl roku to pro nás byla nepostradatelná věcička.

Pelíšek z polystyrénových kuliček - podobně jako kojící polštář používáme při spinkání, polohování, krmení. Moc príma věcička.

Polohovací válečky - já jsem používala už u prvního miminka a u Mikuláše jsem je používala hlavně k polohování hlavičky, kterou stáčel v prvním měsíci pořád doprava (predilekce hlavičky). Polohování na bok Mikuláš narozdíl od svého  staršího bráchy nesnáší.

Zavinovačka - bez ní ani ránu pro první měsíce nedonošeného miminka doma - zklidní, zajistí teplíčko pro neustále studené ručičiky a nožičky. My používáme rychlozavinovačku na suchý zip. Vydržela nám do váhy cca 5,3 kg (3,5 měsíce).

Kosmetika pro mrňouse - nepoužíváme žádnou velkou voňavou chemii, na koupání nic, jen dětské mýdlo na zadeček nebo používáme konopnou koupelovou pěnu od Cutis help, osvědčila se nám i olejová koupel od Eucerinu (měli jsme jen vzoreček na vyzkoušení). Po koupeli mažeme, hlavně obličej (v obočí se Mikuldovi občas dělají šupinky) - používáme přírodní oleje (olivový nebo slunečnicový z lékárny, konopný pro děti -Robátko, nejlepší se nám zdá mandlový a bio kokosový třeba od Salusu - kokosový navíc krásně voní, tak potom musím mazat po koupání oba kluky, aby si nezáviděli).

Nezbytné léky, které je třeba mít doma: panadolové čípky pro děti, Libenar, Ophtalmo-Septonex, Pityol na opruzeniny, něco na zadeček (cokoli, co promaže a ochrání).

Pozn.: existují savičky (dudlíky k lahvím) pro nedonošená miminka - vím např. o takových savičkách k protikolikové  lahvi Dr.Brown. Lahev a náhradní savičky jsou k dostání na internetu. My jsme lahvičku  ze zoufalství kvůli kolikám zakoupili na zkoušku, ale mrňous z lahvičky kvůli rozštěpu mléko nevytáhl, takže nám zůstala ležet doma.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode